Sort by Sport
Fall Sports:
Football
Golf Boys
Volleyball
Cross Country Boys
Cross Country Girls
Golf Girls
Soccer Boys
Soccer Girls
Tennis Girls
Winter Sports:
Basketball Boys
Basketball Girls
Spring Sports:
Baseball
Softball
Track & Field Boys
Track & Field Girls
Sort by School
Cory-Rawson
Elgin
Hardin Northern
North Baltimore
Perry
Ridgedale
Ridgemont
Riverside
Temple Christian
Upper Scioto Valley
Waynesfield-Goshen
Follow Us
Links
News & Scores
3/27 Baseball Scores
Vanlue at Hardin Northern
3/27 Softball Scores
Vanlue at Hardin Northern
Perry at Ridgedale (non-conference)
Riverdale 10 Upper Scioto Valley 3
3/26 Baseball Scores
Elgin 10 Delaware Christian 0, 5 inn.
Woodmore 9 North Baltimore 1
Perry 10 Jackson Center 2, 5 inn.
Upper Scioto Valley 9 Botkins 3
3/26 Softball Scores
Woodmore at North Baltimore
Jackson Center 10 Perry 0, 5 inn.
Botkins 25 Upper Scioto Valley 5, 5 inn.
3/25 Baseball Scores
North Union 7 Elgin 3
Hardin Northern 12 Ada 0, 5 inn.
Perry 3 McComb 1
New Knoxville 11 Temple Christian 1, 5 inn.
New Bremen 6 Waynesfield-Goshen 1
3/25 Softball Scores
Botkins 26 Cory-Rawson 0, 5 inn.
Hardin Northern at Ada
Arcadia 11 North Baltimore 1, 5 inn.
3/5 OHSAA Boys Basketball Districts
Division IV District Semifinal at Highland
Westerville Northside Christian 72 Ridgedale 45
3/2 OHSAA Boys Basketball Sectionals
Division IV Sectional Championship
Ridgedale 74 Pataskala Liberty Christian 45
Division IV Sectional Championship
Columbus Patriot Prep 63 Elgin 46
3/1 OHSAA Boys Basketball Sectionals
Division IV Sectional Championship
New Bremen 64 Upper Scioto Valley 45
Division IV Sectional Championship
St. Henry 72 Perry 58
2/28 OHSAA Boys Basketball Sectionals
Division IV Sectional Semifinal
Lincolnview 46 Cory-Rawson 35
Division IV Sectional Semifinal
New Bremen 67 Ridgemont 50
Division IV Sectional Semifinal
Upper Scioto Valley 58 Fort Recovery 45
Division IV Sectional Semifinal
Perry 38 Temple Christian 27
Division IV Sectional Semifinal
Marion Local 60 Waynesfield-Goshen 23
Division IV Sectional Semifinal
Gibsonburg 69 North Baltimore 34
Division IV Sectional Semifinal
New Riegel 79 Hardin Northern 58
Division IV Sectional Semifinal
Elgin 44 Berne Union 28
2023-24 NWCC Boys Basketball All-Conference Teams
NWCC Player of the Year: Alex Sanders, Upper Scioto Valley
NWCC Coach of the Year: Dre White, Upper Scioto Valley
1st Team
Wilson Garmatter, Cory-Rawson
Owen Clark, North Baltimore
Xavier Stuck, Ridgemont
Alex Sanders, Upper Scioto Valley
Maddox Underwood, Upper Scioto Valley
Levi Glick, Waynesfield-Goshen
2nd Team
Stephen Castillo, Elgin
Xander Wilson, Hardin Northern
Cooper Thomas, Hardin Northern
Zamere Daniel, Perry
Colton Bailey, Ridgemont
Dawson Clay, Temple Christian
Honorable Mention
Preston Stumpp, Cory-Rawson
Blake Boehm, Cory-Rawson
Nate Freshour, Elgin
Donaven Stith, Elgin
Nolan Hopson, Hardin Northern
Landon Wetherill, Hardin Northern
Wyatt Baltz, North Baltimore
Rowan Tackett, North Baltimore
Marcus Hill, Perry
Brady Shively, Perry
Eric Gottfried, Ridgedale
Evan Ricketts, Ridgedale
Kolton Manns, Ridgemont
Harrison Reppart, Ridgemont
Isaiah Kiser, Temple Christian
Jabaz DuPree, Temple Christian
Mason Thompson, Upper Scioto Valley
Beau Sanders, Upper Scioto Valley
Dalton Jordan, Waynesfield-Goshen
Landin Dewitt, Waynesfield-Goshen
2023-24 NWCC Girls Basketball All-Conference Teams
NWCC Player of the Year: Tatelyn Faraglia, Waynesfield-Goshen
NWCC Coach of the Year: Ted Patton, Perry
1st Team
Chelcie McVetta, Cory-Rawson
Maycee Muselin, Elgin
Sam Girton, Elgin
Khaliah Luster, Perry
Raegan Hutchison, Waynesfield-Goshen
Tatelyn Faraglia, Waynesfield-Goshen
2nd Team
Morgan McVetta, Cory-Rawson
Zyasija Scott, Perry
Mary Hoersten, Perry
Lexenna Lee, Perry
Lauren Leslie, Ridgedale
Anna Ramsey, Ridgemont
Tarynn Vorhes, Waynesfield-Goshen
Honorable Mention
Lanie Kempf, Cory-Rawson
Allison Stuckey, Cory-Rawson
Jordan Wall, Elgin
Madison Hill, Elgin
Alaina Thomas, Hardin Northern
Heidi Trachsel, Hardin Northern
Kaylee Allison, North Baltimore
Mackenna Ducat, North Baltimore
Miauni Hall, Perry
Tyanah Gordon, Perry
Camryn Thiel, Ridgedale
Brenda Scott, Ridgedale
Jayda Dondrea, Ridgemont
Ruth Eckstein, Ridgemont
Nevaeh Lowery, Upper Scioto Valley
Layla Hunsicker, Upper Scioto Valley
Cambrey Miller, Waynesfield-Goshen
Makenna Shaw, Waynesfield-Goshen
2/24 Boys Basketball Scores
Allen East 45 Perry 43
2/24 OHSAA Girls Basketball Sectionals
Division IV Sectional Championship
New Bremen 42 Perry 25
Division IV Sectional Championship
Marion Local 55 Upper Scioto Valley 8
Division IV Sectional Championship
St. Henry 66 Waynesfield-Goshen 29
Division IV Sectional Championship
Ottoville 58 Cory-Rawson 20
2/23 NWCC Boys Basketball Scores
Upper Scioto Valley 62 Cory-Rawson 38
Ridgedale 51 Elgin 42
North Baltimore 66 Hardin Northern 51
Ridgemont 75 Perry 49
Waynesfield-Goshen 50 Temple Christian 45